Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Cigára za komínem a flaška čůča ...

17. 10. 2022 23:26:34
... aneb nejen o návratu na místo dětských lásek, nočních hlídek a pozapomenutých tábornických dovedností.

Dlouhou dobu jsem měla v plánu podívat se na místo, kam jsem ráda jezdila od šesti let na letní dětský tábor. Před pár lety jsem hledala informace o jeho dalším osudu a objevila, že funguje jako rekreační zařízení. Pravda, trochu spartánského střihu, ale retro je retro. O to víc mě překvapilo, když jsem po zavíracím covidovém období zjistila, že areál zrekonstruovali a tak volba na prodloužený víkend byla jasná, ačkoliv bych se spokojila i s letitou romantikou. A tak jsem po téměř padesáti letech od chvíle, kdy má noha vkročila do modřínového háje, stanula koncem léta na místě mnoha "poprvé".

Když jsem vyrazila k cíli, přemítala jsem, kde mám krabici se starými fotkami, abych se podívala, co se mi před lety povedlo vyfotit, nebo kdo mi foto daroval, ale jak to tak bývá, vzpomenete si až pak, takže skvělá myšlenka nafotit zachycená místa nově, byla doslova na vodě.

Pravda klouzačky, prolézačky a mola odnesl zub času, ale rybník se pořád krásně přeplave sem a tam. Stoly v jídelně - restauraci na značkách, chatičky vytuněné o koupelnu místo komůrky vedoucí a vůbec fungl nově obložné a vybavené.

Tábor byl poměrně veliký, třináct oddílů po dvanácti dětech a kromě tří nejmenších bydlel každý oddíl v jedné chatce. Dnes si říkám, jak jsme se tam všichni vešli. Jednou - dvakrát za turnus (tábory tenkrát trvaly tři týdny) měl každý oddíl noční hlídku, mezi chatičkami určitě nebylo tolik světla jako dnes a největší rvačka byla o první hlídku od devíti do jedenácti večer.

Kromě dvou zbouraných chatiček všechny stojí na starém místě, jen lodžie zmizela a rozšířila se tak plocha přízemí, kde je příjemná obytná místnost s kuchyňkou. Jen mokré plavky není dnes kam věšet, ovšem retro snímek dole není ze sušení, ale z kanadského žertíku chlapců po vyplenění kufrů praktikantek (tedy i mého).
Staré trámy nahradily nové, včetně obložení, okno ve štítě je krásně prosklené, takže se probouzíte do zeleně, jen schovku za trámem jsme už nevyužili - trámy byly dvojité a do škvíry mezi ně se vešly cigára a flaška čůča do mezery za komínem. Tam jsme si je schovávali v nejstarším oddíle, a když jsem pak byla praktikantka a vedoucí, hned jsem věděla, kam sáhnout pro zabavení kontrabandu. Komín zbourali (i když v současné situaci s energiemi to možná nebyl vizionářský počin) a tak případní táborníci přišli o jednu skrýš.

Pláž byla nejoblíbenějším místem za každého počasí. Když se nedalo koupat, hrály se tu různé hry, učily uzly, morseovka, zvířecí stopy, druhy listů a byl odsud pěkný přehled.

Z historického snímku se zdá, že jsou pánové leniví, ale pravdou je, že odpočívají po akci, kdy ty dámy, o které měli největší zájem naházeli z mola do vody nebo aspoň polili. Teď se sušíme a na oko si vykládáme, jak jsou "blbi".

Vsaď se, že neuděláš stojku ...

Dnes je pro vyblbnutí v zátoce plovoucí sauna, pravda, mohla být trochu na hlubší vodě.

S otevřenými dveřmi do přírody se setkávám často, jen otevřít ty vlastní ...

Dnes se dá za každého počasí posedět pod pergolou, ugrilovat si cokoliv, nebo opéct buřta. A hlavně dospělým nikdo nezakazuje tu náctiletou zakázanou sklenku alkoholu.

Každý rok se pořádal putovní výlet na Lipnici. Jak já tyhle výpravy nenáviděla a přitom to bylo hlavně tím, že jsem měla často špatné kecky a odřela jsem si cestou tam nohy. Snímek dole je právě z momentu, kdy sedím na schodech k hradu, šudlám si patu a trpím, že musím dojít ještě zpět.
Tenkrát byl hrad mnohem větší zřícenina a tak mě letos móóóc hezky překvapil, zrovna tak jako stylová restaurace pod ním na konci náměstí.

A na závěr něco, co tu před tím nebylo. Nedaleko pěšmo od hradu jsou v zatopených starých lomech vytesány objekty pod souhrným názvem Národní památník odposlechu . Určitě stojí za návštěvu.

Moc potěšilo a ráda se na tato místa zase podívám. Je to takový můj splněný sen a mám velkou radost, že tábor žije, líbí se a nabízí mnohem víc aktivit, než jsem zachytila v tomto blogu.

Všechny fotografie pochází od autorky a z jejího archivu.

Autor: Štěpánka Bergerová | pondělí 17.10.2022 23:26 | karma článku: 20.72 | přečteno: 409x

Další články blogera

Štěpánka Bergerová

Když táhne do vorvaněk ...

Seděla v metru a nervózně si co chvíli popotahovala směrem vzhůru roztřepené a odchlíplé části džín, aby kolena alespoň částečně zakryla.

13.11.2022 v 17:36 | Karma článku: 23.82 | Přečteno: 719 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Příště se laskavě naučte pravidla země, ve které jste hostem!

Stává se, že se člověk při cestování setká s domorodými kmeny, jejichž zvyklosti se liší od praktik jeho vlastní země. Záleží pak na každém jednom kusu, jak se k situaci, která mu přijde odlišná, postaví a zareaguje.

30.9.2022 v 20:29 | Karma článku: 35.50 | Přečteno: 1328 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Obličej jak QR kód ...

Říká se, že po třicítce si za svůj obličej může každý sám. Před tím je to částečně dílo přírody, genů, nepopsanosti čistého papíru, ... Pravda u některých už i zručnosti plastických chirurgů.

21.9.2022 v 21:05 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 269 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl II. - Týřov)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

8.12.2022 v 8:42 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 139 | Diskuse

Klára Hášová

Čas adventních tradic, pomoučených Barbor a draní peří

Kouzelný advent je plný zvyků a tradic, některé se pořád dějí a o některých se dozvídáme už jen z vyprávění prababiček. Přeneste se do časů, kdy se dralo peří a po vsích chodily pomoučené Barbory.

7.12.2022 v 13:34 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 166 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

V popředí ptáci, v pozadí srnky

Fotopast vydala své poklady. Návnada v podobě lojové koule přilákala různé ptáčky. Ti se střídají v popředí, a je třeba si všímat i zvířátek v pozadí.

5.12.2022 v 19:03 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 143 | Diskuse

Martina Mičková

Výlet za gorilami

Pozdní podzim a blížící se zima. Období, kdy už vyhledáváme spíše aktivity v uzavřených prostorách a venku netrávíme celý den. Obojí nám splnila návštěva zoologické zahrady.

4.12.2022 v 17:41 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 126 |

Veronika Foglová

Orlické hory pod sněhovou peřinkou

V pátek večer se u nás opět přihlásila o slovo paní Zima. A tak mě napadlo posbírat ze svého archivu pár zasněžených snímků. Dneska ráno už tu ale po sněhu není ani památky.

4.12.2022 v 13:28 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 181 | Diskuse
VIP
Počet článků 493 Celková karma 26.68 Průměrná čtenost 2380

Autorka nápadů překračujících rámec všedního dne ........ 
Povídkovou knihu MOUCHA V LIMONÁDĚ si můžete objednat přímo od autorky na: stepanka.bergerova@seznam.cz, nebo od smluvních prodejců - viz GOOGLE.
Více informací na Facebooku -(https://www.facebook.com/mouchavlimonade)
Budu ráda za vaši recenzi na Databázi knih

 

 Moucha v limonádě

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...