Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Cigára za komínem a flaška čůča ...

17. 10. 2022 23:26:34
... aneb nejen o návratu na místo dětských lásek, nočních hlídek a pozapomenutých tábornických dovedností.

Dlouhou dobu jsem měla v plánu podívat se na místo, kam jsem ráda jezdila od šesti let na letní dětský tábor. Před pár lety jsem hledala informace o jeho dalším osudu a objevila, že funguje jako rekreační zařízení. Pravda, trochu spartánského střihu, ale retro je retro. O to víc mě překvapilo, když jsem po zavíracím covidovém období zjistila, že areál zrekonstruovali a tak volba na prodloužený víkend byla jasná, ačkoliv bych se spokojila i s letitou romantikou. A tak jsem po téměř padesáti letech od chvíle, kdy má noha vkročila do modřínového háje, stanula koncem léta na místě mnoha "poprvé".

Když jsem vyrazila k cíli, přemítala jsem, kde mám krabici se starými fotkami, abych se podívala, co se mi před lety povedlo vyfotit, nebo kdo mi foto daroval, ale jak to tak bývá, vzpomenete si až pak, takže skvělá myšlenka nafotit zachycená místa nově, byla doslova na vodě.

Pravda klouzačky, prolézačky a mola odnesl zub času, ale rybník se pořád krásně přeplave sem a tam. Stoly v jídelně - restauraci na značkách, chatičky vytuněné o koupelnu místo komůrky vedoucí a vůbec fungl nově obložné a vybavené.

Tábor byl poměrně veliký, třináct oddílů po dvanácti dětech a kromě tří nejmenších bydlel každý oddíl v jedné chatce. Dnes si říkám, jak jsme se tam všichni vešli. Jednou - dvakrát za turnus (tábory tenkrát trvaly tři týdny) měl každý oddíl noční hlídku, mezi chatičkami určitě nebylo tolik světla jako dnes a největší rvačka byla o první hlídku od devíti do jedenácti večer.

Kromě dvou zbouraných chatiček všechny stojí na starém místě, jen lodžie zmizela a rozšířila se tak plocha přízemí, kde je příjemná obytná místnost s kuchyňkou. Jen mokré plavky není dnes kam věšet, ovšem retro snímek dole není ze sušení, ale z kanadského žertíku chlapců po vyplenění kufrů praktikantek (tedy i mého).
Staré trámy nahradily nové, včetně obložení, okno ve štítě je krásně prosklené, takže se probouzíte do zeleně, jen schovku za trámem jsme už nevyužili - trámy byly dvojité a do škvíry mezi ně se vešly cigára a flaška čůča do mezery za komínem. Tam jsme si je schovávali v nejstarším oddíle, a když jsem pak byla praktikantka a vedoucí, hned jsem věděla, kam sáhnout pro zabavení kontrabandu. Komín zbourali (i když v současné situaci s energiemi to možná nebyl vizionářský počin) a tak případní táborníci přišli o jednu skrýš.

Pláž byla nejoblíbenějším místem za každého počasí. Když se nedalo koupat, hrály se tu různé hry, učily uzly, morseovka, zvířecí stopy, druhy listů a byl odsud pěkný přehled.

Z historického snímku se zdá, že jsou pánové leniví, ale pravdou je, že odpočívají po akci, kdy ty dámy, o které měli největší zájem naházeli z mola do vody nebo aspoň polili. Teď se sušíme a na oko si vykládáme, jak jsou "blbi".

Vsaď se, že neuděláš stojku ...

Dnes je pro vyblbnutí v zátoce plovoucí sauna, pravda, mohla být trochu na hlubší vodě.

S otevřenými dveřmi do přírody se setkávám často, jen otevřít ty vlastní ...

Dnes se dá za každého počasí posedět pod pergolou, ugrilovat si cokoliv, nebo opéct buřta. A hlavně dospělým nikdo nezakazuje tu náctiletou zakázanou sklenku alkoholu.

Každý rok se pořádal putovní výlet na Lipnici. Jak já tyhle výpravy nenáviděla a přitom to bylo hlavně tím, že jsem měla často špatné kecky a odřela jsem si cestou tam nohy. Snímek dole je právě z momentu, kdy sedím na schodech k hradu, šudlám si patu a trpím, že musím dojít ještě zpět.
Tenkrát byl hrad mnohem větší zřícenina a tak mě letos móóóc hezky překvapil, zrovna tak jako stylová restaurace pod ním na konci náměstí.

A na závěr něco, co tu před tím nebylo. Nedaleko pěšmo od hradu jsou v zatopených starých lomech vytesány objekty pod souhrným názvem Národní památník odposlechu . Určitě stojí za návštěvu.

Moc potěšilo a ráda se na tato místa zase podívám. Je to takový můj splněný sen a mám velkou radost, že tábor žije, líbí se a nabízí mnohem víc aktivit, než jsem zachytila v tomto blogu.

Všechny fotografie pochází od autorky a z jejího archivu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Štěpánka Bergerová | pondělí 17.10.2022 23:26 | karma článku: 22.82 | přečteno: 481x

Další články blogera

Štěpánka Bergerová

Sejdeme se na klepadle ...

Bývala všude. Na každém dvorku a mezi domy - starými činžáky i paneláky. Nejoblíbenější prolézačka a místo setkávání mých dětských let.

8.6.2023 v 20:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 166 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Ještě chvíli takhle a nechám si zavolat vrtulník … „

„... vážně mi bude všechno jedno!“ Řekla jsem na úpatí ferraty, o které dáma, která se na ni ve frontě před námi chystala, řekla, že tohle se přece leze s kabelkou a bez jištění.

11.5.2023 v 21:00 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Cena nejen za anonymitu ...

Nastane doba, kdy si bez registrace na stovkách portálů nebo v konečné fázi pod centrálním "mozkem lidstva" nekoupíme ani rohlík?

5.5.2023 v 18:17 | Karma článku: 33.64 | Přečteno: 2026 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Užitečnost exkurze do zlaté klece …

aneb malé zamyšlení o slastech a strastech pobytu ve zdánlivě blahobytném ráji leckterého ženského snění.

1.4.2023 v 16:16 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 281 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Štěpánka Bergerová

Sejdeme se na klepadle ...

Bývala všude. Na každém dvorku a mezi domy - starými činžáky i paneláky. Nejoblíbenější prolézačka a místo setkávání mých dětských let.

8.6.2023 v 20:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 166 | Diskuse

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl XXIII.- Praha - Radotín)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

8.6.2023 v 8:42 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 194 | Diskuse

Simona Procklová

I zabloudit může být objevné

Cílem naší cesty bylo pole fialových máků, které jsem si toužila vyfotit, ale protože jsme cestou špatně odbočili, tak jsme se nejednou ocitli na parkovišti, ze kterého jsem viděla bránu vedoucí k Benediktínskému opatství.

8.6.2023 v 8:02 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 151 | Diskuse

Simona Procklová

Fialová krása, která chutná

Sociální sítě se letos plní fotografiemi nádherných fialových máků a protože já už několik let patřím k vášnivým amatérským fotografům přírody, tak jsem si tuto krásu samozřejmě nemohla nechat ujít.

7.6.2023 v 9:42 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 173 | Diskuse

Martina Pazourová

Příroda ve městě

Kdo by to byl řekl, že se ve velkém městě najde květ máku či šípkové růže.Foceno přímo u tramvajové zastávky v Brně, lidi po mě koukali, ale já je nevnímala a fotila a fotila,ještě je tam po mě v té trávě cestička. Canon eos d 250

6.6.2023 v 16:00 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 174 | Diskuse
VIP
Počet článků 506 Celková karma 21.26 Průměrná čtenost 2351

Autorka nápadů překračujících rámec všedního dne ........ 
Knihy MOUCHA V LIMONÁDĚ a ZÁKLADY ŽENSKÉ ŽÁDOSTIVOSTI si můžete objednat na adrese: stepanka.bergerova@seznam.cz,  
Více informací na Facebooku -(https://www.facebook.com/mouchavlimonade)
Budu ráda za vaši recenzi na Databázi knih

 

 Moucha v limonádě

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...