Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Příště se laskavě naučte pravidla země, ve které jste hostem!

30. 09. 2022 20:29:20
Stává se, že se člověk při cestování setká s domorodými kmeny, jejichž zvyklosti se liší od praktik jeho vlastní země. Záleží pak na každém jednom kusu, jak se k situaci, která mu přijde odlišná, postaví a zareaguje.

Nejde o to, že dotyčný nezná místní zvyky a nedopatřením se dopustí omylu, ale že se domnívá, že osobní dojem a praxe jeho domoviny jsou nadřazeny zvykům jinde po světě. A tak bez úvahy, že by to v jiné zemi mohlo být jinak, neomaleně a s patřičným důrazem školí místní.

„Tak co si ještě budeš vymýšlet, ty kokote jeden německej!!!“ ulevil si muž přede mnou ve snídaňové frontě na čerstvou omeletu v restauraci lepšího tuniského resortu, plného hostů různorodých národností.
„Vy mi snad čtete myšlenky,“ odpověděla jsem mu a zasmála se. Nevěřícně jsem totiž pozorovala, jak turista na řadě u pultíku nechal vyhodit omeletu, kterou kuchař připravoval jako směs z ingrediencí, co si který host naporoučel. Nebyl spokojen s tím, že ingredience zamíchal v misce s vajíčkem a vyžadoval, aby je napřed osmahl na plátu a pak na ně vajíčko nalil. Nejen že takto chtěl připravit nastrouhané uzeniny a bylinky, ale i sýr, který se musel nutně na plechu přichytit. Kuchař se napřed snažil vysvětlovat, ale host byl neoblomný, zatímco fronta za ním rostla. Host poroučel a kuchař mu na potřetí požadovanou omeletu k jeho spokojenosti vyrobil. Pak musel celý plech oškrábat, umýt a začít znovu. Za tu dobu by odbavil deset strávníků s touhou po volském oku nebo pět s omeletou.
Bodrý Čech přede mnou mne ještě pobavil pár historkami s podobnými turisty a já si šla k našemu stolu pokojně sníst vyčekanou omeletu. Co se na dovolené se spoustou času a pohody nechat vynervovat blbcem.

Ovšem ne vždy člověk zůstane nad věcí.
Na jedné malé pražské poště, kde nemají vyvolávací systém s čísly, mají tři přepážky. Dvě na všechny agendy a jedna je Balíkovna. Uvnitř stála fronta asi pěti lidí, která patřila k prvním dvěma přepážkám. Pro výdej balíčku na kód jsem rovnou zamířila (jak pravidla České pošty umožňují) k Balíkovně, kde nikdo nestál. V tu chvíli ale paní v tomto okénku dala na přepážku cedulku ZAVŘENO a odběhla si. Zařadila jsem se tedy do vedlejší fronty a čekala. Přede mnou stála žena a něco si psala do mobilu. Za chvíli za ní přišel teenager, vytuněný hipster ve značkové teplákové soupravičce. Něco si se ženou cizojazyčně povídali. V tu chvíli se vrátila paní z Balíkovny a opět přepážku otevřela. Chvíli jsem počkala, jestli se někdo přede mnou nepohne a pak si šla vyzvednout balíček. Bylo to rychlé, jsem moc ráda, že pošta tuto službu zavedla (i když jak jinak aspoň trochu srovnat krok s konkurencí, že). Při odchodu mne zastavil onen hipster a vrazil mi před obličej svůj iPhone s nějakým textem v azbuce. V první chvíli mne napadlo, že asi potřebuje s něčím poradit a tak jsem se v prvním momentu pokoušela text rozluštit, když mi oči padly na display níže na český text z překladače: Příště laskavě počkejte, až na vás přijde řada!

Nastala přesně ta chvíle, kdy ve vás začne vařit krev v jedné vteřině. Hlavou se mi prohnala nepublikovatelná slovní smršť a zlost, že týpek, co by měl šoupat nohama a být rád, že tu vůbec může být, chce školit domorodku jak oprásklou blbku,... ale moje huba velmi klidně, velmi důrazně a velmi nahlas, tak aby to slyšeli všichni, řekla: „Příště se laskavě naučte pravidla země, ve které jste hostem!“
Bez otočení jsem odešla, ale pachuť ze situace zůstala taková, že jsem napsala tento blog.

Je úplně jednou, jakou kdo má národnost, ať už německou, ukrajinskou nebo marťanskou, ale tohle jsou přesně zkušenosti, zvlášť když se opakují a sčítají, které se vrývají do mozkové kamenné destičky a zůstávají tam, bez ohledu na omlouvání toho či onoho. A pak platí to, co píšu v perexu. A to určuje, jak druhé vnímáme.

Autor: Štěpánka Bergerová | pátek 30.9.2022 20:29 | karma článku: 35.50 | přečteno: 1328x

Další články blogera

Štěpánka Bergerová

Když táhne do vorvaněk ...

Seděla v metru a nervózně si co chvíli popotahovala směrem vzhůru roztřepené a odchlíplé části džín, aby kolena alespoň částečně zakryla.

13.11.2022 v 17:36 | Karma článku: 23.82 | Přečteno: 719 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Cigára za komínem a flaška čůča ...

... aneb nejen o návratu na místo dětských lásek, nočních hlídek a pozapomenutých tábornických dovedností.

17.10.2022 v 23:26 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 409 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Obličej jak QR kód ...

Říká se, že po třicítce si za svůj obličej může každý sám. Před tím je to částečně dílo přírody, genů, nepopsanosti čistého papíru, ... Pravda u některých už i zručnosti plastických chirurgů.

21.9.2022 v 21:05 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 269 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Šnajdrová

Jak si Štěpánka nechala zvětšit prsa

Aneb když se krásná holka rozhodne být ještě krásnější za pomoci plastických chirurgů, estetických dermatologů a kdo ví, čeho všeho ještě...

9.12.2022 v 2:00 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 124 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K propuštění Grinerové

Naama Issacharová na svém Instagramu 8. prosince 2022 napsala prostou větu: Today is a good day. Dnes je dobrý den. Přidala zprávu, že Brittney Grinerová byla propuštěna z ruského vězení.

8.12.2022 v 23:46 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 94 | Diskuse

Jan Ziegler

Putinovi lidé beztrestně loupí, další důkaz z Ukrajiny

Dříve se lupiči maskovali, aby je nebylo poznat. Ti rusáčtí se ovšem nemaskují, protože se za své zločiny nestydí. Tak jako blízký Putinův spolupracovník Alexandr Tkačov, který na Ukrajině ukořistil 160 000 hektarů pozemků.

8.12.2022 v 17:52 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 254 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Někde v dálce trubky končí ….

Jaké trubky? Plynové. Končí u moří severních, jižních, v Rusku, v Norsku a jinde. Ať už jde o plynovody, kdy je plyn tlačen z velké dálky, či plynovody, kdy je čerpán v přístavech z lodí a dále tlačen potrubím ke spotřebiteli.

8.12.2022 v 17:18 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 158 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Kdo je zločinec a kde je?

Mrazí mě z toho, jak zločinci minulí a dnešní jsou jako přes kopírák. Dohadovat se, jestli je horší zločinecká banda uvnitř nebo vně našich hranic, toho se neúčastním. Naše planeta není jediná, kde se něco dělo a děje.

8.12.2022 v 10:58 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 275 | Diskuse
VIP
Počet článků 493 Celková karma 26.68 Průměrná čtenost 2380

Autorka nápadů překračujících rámec všedního dne ........ 
Povídkovou knihu MOUCHA V LIMONÁDĚ si můžete objednat přímo od autorky na: stepanka.bergerova@seznam.cz, nebo od smluvních prodejců - viz GOOGLE.
Více informací na Facebooku -(https://www.facebook.com/mouchavlimonade)
Budu ráda za vaši recenzi na Databázi knih

 

 Moucha v limonádě

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...