Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Pohádka o dvanácti skleničkách ...

31. 12. 2021 18:00:00
Každé vánoce se děti i dospělí nechávají překvapit nějakou novou pohádkou, nejčastěji filmovou, protože ty jsou pak nejvíc diskutovány a cupovány. Co se takhle pokusit napsat nějakou vlastnoručně?

Vždy před koncem roku vyhlížím sníh, abych v něm mohla naaranžovat nápad na novoroční přání. Posledních pár let před svátky ve městech moc nenasněžilo a tak jsem si s letošním aranžmá raději pospíšila už v lednu.

A z něj vznikl námět na krátkou blogopohádku O dvanácti skleničkách.

Nebyla to Mařenka, byl to chlapec Kryšpín, neměl ani macechu, macecha, ani zlého nevlastního sourozence.

Žil byl v normálním bytě, v normální rodině, v normálním městě a v normálním království. A protože se chtěl normálně chovat i při oslavách konce roku, protože slavit se přece musí, a v mládí zvlášť intenzivně, jak to normálně dělají skoro všichni, vypravil se na Silvestra na hory.

Ve chvíli, kdy zapadl s autem do závěje, začal tušit, že oslava konce starého a začátku nového roku nedopadne tak jak si plánoval. Zdunit se s partou na Božím Daru bez ohledu na počasí.

Tentokrát si nebral ani lyže, protože dle předpovědi počasí měla přijít taková teplá obleva, že chvíli váhal, jestli nemá na nosič hodit kolo. Pršelo a dvanáct stupňů nad nulou slibovalo, že na kopci bude coby dup. Ale od Abertamské křižovatky se počasí změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Začalo hustě sněžit a ve chvíli byla cesta plná sněhových jazyků a za dalších pár okamžiků sjel ze silnice po zbytečném manévrování do obří závěje.
To se mi snad zdá, zíral nevěřícně na sněhovou bouři, ve které nebylo vidět na krok. Když si chtěl zavolat, zjistil, že se má vybitý mobil. Zkusil vystoupit, ale rychle se vrátil zpět do vozu. Když ho začaly přepadat černé myšlenky, protože ani nádrž neměl pořádně dotankovanou, uviděl venku sáně tažené psím spřežením. Muž vzezření něco mezi Santa Klausem a Dědou Mrázem mu zaklepal na okénko.
„Vidím, že potřebujete pomoct. Pojeďte se mnou, takhle večer vám nikdo auto nevytáhne.“ Přehodil přes Kryšpína houni a posadil ho za sebe na sáně.

Nejeli dlouho a po dvou zatáčkách vystoupili před krásně rozsvícenou chalupou.
Uvnitř vypadala jako hospoda nebo klubovna a u velkého stolu sedělo jedenáct strejců. Jeho zachránce si sundal kožich, posadil se k nim a udělal místo i pro Kryšpína.
„Tak co si dáš, mladej? Tady můžeš mít všechno, co tě napadne!“
„Opravdu všechno?“ vydechl Kryšpín a viděl, že každý z mužů má před sebou jinou sklenici, půllitr, číši, nebo hrnek, ze kterého pije.
„No všechno si ochutnat nestihneš, to by nás nesmělo být jen dvanáct, ale muselo být jako dnů v roce, a stejně by to na všechny druhy chlastu bylo málo.“

„Tak začneš se mnou, ne?“ praštil ho zad jeho zachránce.
„Já jsem Prosinec a v prosinci se pije hlavně grog!“ řekl a přistrčil před Kryšpína velký hrnek se zlatavou kouřící se tekutinou.
Host se nedal třikrát přemlouvat.
Hbitě pokračoval s Lednem a svařákem. V únoru je taky ještě hrozná zima a tak si dal s Únorem ještě punč. V březnu už se vše pomalu zelená a tak se s Březnem pila Zelená. Ta byla moc sladká a tak se napravil whisky s Dubnem za kamnama. Květen prohlásil, že ostatní pijou samé sprosté pití, když půlnoc právě odbila, a nabídl Kryšpínovi šampaňské. Červen nedal dopustit na bylinky a nalil ferneta. Červenci bylo horko a pucucával apperol spritz. Srpen prohlásil, že na žízeň je nejlepší pivo. Září si pochvalovalo, jak pěkně dozrálo obilí a nalilo gin. Říjen namítl, že proti slivovici je to břečka. Navíc se dá slivovička vypálit úplně ze všeho, proto taky mohli Marušce, když tu byla před Kryšpínem, nabídnout fialky, jahody i jablíčka. A Listopad, který seděl až na konci, vida v jakém stavu se k němu Kryšpín nad ránem dostal, se s ním podělil o svou archivní lahev Chateauneuf du Pape, protože správně odhadl, že mu jí host už moc neupije.

„Honem kluci, pojďte sem, vždyť je to Kryšpín!“ probudil ho křik a bušení do okénka předních dveří.
„Prosím tě, kde jsi byl? Měli jsme o tebe strach. Kdyby nepřišla ta esemeska, že budeš slavit U měsíců, volali jsme horskou službu. A kdo tě sem přivezl? Vždyť jsi na plech. Co si dáš?“
„Vodu, jen vodu,“ slyšel se Kryšpín zasípat.

Netušil, kdo za něj poslal zprávu, kdo ho i s autem dovezl k horskému hotelu, ani kde byla chalupa, kde strávil noc. Všichni mu tvrdili, že taková neexistuje a jeho historku o partě dvanácti měsíčků považovali za nepříliš originální alibi pro noc strávenou nejspíš s nějakou tajnou vdanou známostí, jejíž choť zachraňuje chod státního hospodářství.

Nad tím, že mu kámoši nevěřili, mávl rukou, co ale už nikdy nezapomene je zkušenost, že alkohol se nemá míchat, ani když jste ve vybrané společnosti.

Příjemný konec roku a úspěšné vykročení do toho nového všem mým čtenářům, blogerům i adminům přeji.


Starší blogopohádky:

Čtyři pelešnice
O ztracené rukavici
O pačesovníku

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Štěpánka Bergerová | pátek 31.12.2021 18:00 | karma článku: 14.12 | přečteno: 296x

Další články blogera

Štěpánka Bergerová

... ještěže to nedopadlo!

Říkám si čas od času, když vidím, kam se ubírá život někoho nebo něčeho, o koho nebo o co jsem dříve stála. A následuje hluboký oddech a poděkování prozřetelnosti ...

17.5.2022 v 19:14 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 312 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Když se nedělá svinčík, nemusí se pak tolik uklízet ….

Říká se, že pěkné prostředí kolem vytváří i pěkný pocit v nitru. Když si zkrátka uklidím nepořádek, pak je to první krok k tomu, aby se duše cítila jak „v pokojíčku“ ...

19.4.2022 v 22:33 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 340 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

.... kolem Kokořína může být i psina

aneb vskutku je to výlet ke srovnání s jinými zážitky, přesně podle Smoljakova cimrmanovského výroku ve hře Dobytí severního pólu.

21.3.2022 v 20:46 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 305 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

To jsem zvědavá, jak budete házet tlamu!

Když je něco „poprvé“ zažívá člověk často směsici vzrušení, strachu a zvědavosti. Přiznám se, že až na pár nepovedených životních situací jsou vzpomínky na ono „poprvé“ euforické.

10.3.2022 v 21:06 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 381 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

David Snítilý

Nejistá přítelkyně

Přítelkyně plná smutku, dobrého srdce, laskavých skutků.Řeknu ti to jenom jednou a pak to dvakrát zopakuji.Jiné krásky vedle tebe blednou, rozpačitě přešlapují.A přece zase hledáš chyby, u sebe ty bláznivá, že prý ti něco chybí ..

21.5.2022 v 8:44 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 85 | Diskuse

Jiří Turner

Horempádem

„Až se budeš vracet z Končistý, měl bys něco ulovit. Kamzíka, sviště, to je jedno, nejsem vybíravý. „Jak víš, Miloši, že se tam chystám?“ „Jak víš, Miloši, že ráno vyjde slunce a v noci bude tma?“ parodoval moji otázku náčelník.

20.5.2022 v 11:48 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 150 | Diskuse

Ladislav Větvička

MAJN KOCHBUCH - chleba, špek, zelí a chlast

Tak sem se zas po čase dostal k dost dobre knižce českeho autora. Podle nazvu by se mohlo zdat, že ide o kuchařku. Ne, neni to kuchařka.

20.5.2022 v 11:11 | Karma článku: 29.97 | Přečteno: 974 | Diskuse

Jozef Varga

Slúžil som v armádach štyroch štátov / 34. /

Ako šestnásťročného ma nyilasovci odvliekli, ako aj iných chlapcov, už maďarských vojakov do Nemecka, kde som prešiel krátkym výcvikom a bol zaradený do Waffen SS Hunyadi ako špecialista. No nezúčastnil som sa bojov na východe,

20.5.2022 v 11:08 | Karma článku: 10.84 | Přečteno: 156 | Diskuse

Eva Sádecká

Když se zamiluješ

Všechno máš rád. Vzduch krásně voní, život má spád. Déšť vůbec nestudí, duha je blízko. Nejhezčí na světě je najít své štístko.

20.5.2022 v 10:47 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 128 | Diskuse
VIP
Počet článků 486 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 2409

Autorka nápadů překračujících rámec všedního dne ........ 
Povídkovou knihu MOUCHA V LIMONÁDĚ si můžete objednat přímo od autorky na: stepanka.bergerova@seznam.cz, nebo od smluvních prodejců - viz GOOGLE.
Více informací na Facebooku -(https://www.facebook.com/mouchavlimonade)
Budu ráda za vaši recenzi na Databázi knih

 

 Moucha v limonádě

Najdete na iDNES.cz