Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Raději osahaná a naskenovaná, než mrtvá...

2. 01. 2011 19:40:54
Porušuje letištní kontrola důkladnou prohlídkou lidskou důstojnost? Aneb kvůli obavě o ztrátu politické korektnosti se patrně zkrácení a zjednodušení letištních kontrol v Evropě nedočkáme.

Letiště na celém světě zpřísňují po každém incidentu bezpečnostní opatření. V USA si už pasažéři na svlékací skenery zvykají, protože je pořád lepší naháč v rentgenu než bomba v letadle.
Že jsou tyto praktiky včetně důkladné osobní prohlídky těch, kdo skener odmítnou, nepříjemné, potvrdí každý, kdo není exhibicionista.

Nedávno prolétl internetem článek o deseti šokujících letištních kontrolách. Článek vytvořil reportér, který za svou práci dostal dobře zaplaceno, protože vytáhl pár případů, které budou čtenáře stoprocentně šokovat. A mnozí odsoudí kontroly jako takové.
A přitom se jedná jen o to, že se na místě zaměstnanců těchto letištních kontrol vyskytlo pár lidských hovad. Jako ostatně v každé jiné firmě, kde nezaměstnávají roboty nebo domestikovaná zvířata v klecích a za pevnou ohradou.
Je chyba, že se zaměňuje účel a chování patrně špatně vyškoleného personálu.

Že by mnoho lidí uvítalo rychlejší a pohodlnější odbavení, o tom není pochyb. Ovšem metody, jak toho dosáhnout narážejí na věc jako je politická korektnost.

Christoph Blume, šéf letiště v Düsseldorfu a nastupující ředitel Asociace německých letišť, vyvolal v mezisvátečním období na německé politické scéně nečekané pozdvižení, když v rozhovoru pro Rheinische Post navrhl, aby německá letiště zavedla bezpečnostní selekci cestujících na základě kritérií, jako je věk, pohlaví a etnická a náboženská příslušnost.
Podle Bluma, který podpořil také zavedení tělesných skenerů, by rozdělení pasažérů do rizikových kategorií značně zkrátilo stále narůstající bezpečnostní kontroly. Tímto způsobem by se dalo lépe využít dosavadní bezpečnostní technologie pro pohodlí všech zúčastněných.

Němečtí politici ale nemají pro Blumovu iniciativu žádné pochopení. Rozdělení pasažérů do tří skupin na takzvané dobré, normální a podezřelé je podle nich diskriminační a protiústavní. Zahraničněpolitický expert CDU Ruprecht Polenz pro internetový portál Spiegel označil návrh za politicky stupidní, protiústavní a z politicko-bezpečnostních hledisek nebezpečný.

Systém rizikových skupin dlouhodobě praktikují třeba na letištích v Izraeli. Podle německého deníku letiště v Izraeli zjišťují u cestujících cíl a účel cesty nebo zdroje, ze kterých zaplatili letenku, a pak dále podle věku, pohlaví, náboženské a etnické příslušnosti pasažéry dělí do bezpečnostních kategorií.
Tyto osobní kontroly ale špatně snáší cizinci, kteří si často stěžují na šikanu ze strany izraelských úřadů. Podle turistů přilétajících do Izraele mají přísné pohovory často ponižující charakter a budí dojem rasistického pozadí.
To je jistě věc, která poškozuje reputaci Izraele, ale tato země je v permanentním ohrožení teroristickými útoky.

Dá se očekávat, že Blumův návrh neprojde a všichni cestující budou více a více podrobováni důkladnější kontrole.
Nakonec se dočkáme situace, že se budeme v kabinkách podobných těm u bazénů, svlékat zcela, odevzdávat veškeré předměty do zatavených pytlů, fasovat erární letová pyžama a trepky a konečně si budeme aspoň na palubách letadel naprosto rovni.

A to vše proč?
Nezapomínejme na to nejdůležitější!

Kontroly nejsou výmyslem vlád k buzeraci pasažérů, ale reakcí na chování těch obyvatel naší planety, kteří neuznávají jiné lidské životy a ve jménu své víry zabíjejí nevinné.
To je potřeba mít stále na paměti!
A pokud se chceme udržet naživu, nezbývá nám, než se účinně a tvrdě bránit. Jinak euroatlantická společnost zanikne nikoliv na další morovou ránu, ale pseudohumanismus a strach, aby někomu nebyla upřena jeho práva.

Za sebe mohu říct, že se klidně nechám zařadit do té nejnebezpečnější skupiny a svléknu se do naha (konec konců, trochu pohybu navíc, když člověk na letišti jen zevluje, utrácí v obchodech, posedává a cpe se zbytečnými kaloriemi, vůbec není k zahození), pokud to prospěje rychlejšímu odbavení dalších cestujících a bezpečnosti letového provozu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Štěpánka Bergerová | neděle 2.1.2011 19:40 | karma článku: 45.21 | přečteno: 32986x

Další články blogera

Štěpánka Bergerová

Sejdeme se na klepadle ...

Bývala všude. Na každém dvorku a mezi domy - starými činžáky i paneláky. Nejoblíbenější prolézačka a místo setkávání mých dětských let.

8.6.2023 v 20:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 171 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Ještě chvíli takhle a nechám si zavolat vrtulník … „

„... vážně mi bude všechno jedno!“ Řekla jsem na úpatí ferraty, o které dáma, která se na ni ve frontě před námi chystala, řekla, že tohle se přece leze s kabelkou a bez jištění.

11.5.2023 v 21:00 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Cena nejen za anonymitu ...

Nastane doba, kdy si bez registrace na stovkách portálů nebo v konečné fázi pod centrálním "mozkem lidstva" nekoupíme ani rohlík?

5.5.2023 v 18:17 | Karma článku: 33.64 | Přečteno: 2026 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Užitečnost exkurze do zlaté klece …

aneb malé zamyšlení o slastech a strastech pobytu ve zdánlivě blahobytném ráji leckterého ženského snění.

1.4.2023 v 16:16 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 281 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Marcel Burkert

Víkend na Liptove a Veľký Choč (1.611 m)

Pred obrázkovou časťou tohto blogu najprv pár informácií o Liptove: Liptov je jednou z 12 historických žúp, resp. stolíc Slovenska.

8.6.2023 v 21:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – vlak z Flam do Myrdal

Norsko se nepočítá mezi velmoci v železniční dopravě, ale Flåmsbana, strmá spojnice vesničky Flåm, ležící na břehu Aurlandsfjordu, s horským nádražím v Myrdal, je úžasný železniční unikát, jedna z nejhezčích železnic v Evropě.

8.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 150 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Sognefjord nejdelší fjord v Norsku

Kam se člověk v Norsku podívá, tam je voda, samá voda. Jsou sice místa na světě, kde voda chybí, ale při toulkách po Norsku člověk snadno podlehne iluzi, že je vody na světě více než dostatek.

7.6.2023 v 22:00 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 99 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Jostedalsbreen nebo Jostedalbre či Jostedalský ledovec

Jména různá, ale jisté je to, že se jedná o největší ledovec pevninské Evropy. Já jsem se za ním vydal do jihozápadního Norsku, do kraje Vestland.

7.6.2023 v 20:49 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 75 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – horská silnice Fylkesvei 55

Horská silnice Fylkesvei 55, dlouhá 110 km, je zcela zpevněná, i když trochu úzká. Vede z Lomu (v hrabství Innlandet) do Sogndalsfjøra (v hrabství Vestland). Silnice byla slavnostně otevřena 16. července 1938.

7.6.2023 v 9:53 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 177 | Diskuse
VIP
Počet článků 506 Celková karma 21.33 Průměrná čtenost 2351

Autorka nápadů překračujících rámec všedního dne ........ 
Knihy MOUCHA V LIMONÁDĚ a ZÁKLADY ŽENSKÉ ŽÁDOSTIVOSTI si můžete objednat na adrese: stepanka.bergerova@seznam.cz,  
Více informací na Facebooku -(https://www.facebook.com/mouchavlimonade)
Budu ráda za vaši recenzi na Databázi knih

 

 Moucha v limonádě

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...